Lubogoszcz (968 m n.p.m) – szlak czerwony z Kasiny Wielkiej – zejście czarnym szlakiem do Kasinki Małej

Szczyt należący do Beskidu Wyspowego, umiejscowiony pomiędzy trzema miejscowościami: Kasinką Małą, Kasiną Wielką i Mszaną Dolną.

Lubogoszcz ma długi charakterystyczny grzbiet, w którym w kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się 3 wierzchołki: Zapadlisko (766 m), Lubogoszcz Zachodni (952 m) i najwyższy wschodni Lubogoszcz (968 m). Pomiędzy dwoma ostatnimi wierzchołkami znajduje się grzbiet zwany Kozią Brodą. Na zachodnim stoku znajduje się Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” (szlak czarny z Kasinki Małej).

DSC001088

Lubogoszcz z Wsołowej (Mszana Dolna) – od prawej Zapadlisko (766 m), Lubogoszcz Zachodni (952 m) i najwyższy wierzchołek wschodni Lubogoszcz (968 m)

DSC014244

Lubogoszcz widziany z Kasinki Małej

Szlak czerwony z Kasiny Wielkiej

Najkrótszy, stromy i najbardziej widokowy szlak prowadzący na szczyt (1 h).

Wycieczkę warto rozpocząć od Polany Mogiły znajdującej się przy drodze krajowej w Kasinie Wielkiej. W tym miejscu znajduje się drewniany krzyż oraz mapa ze szlakami papieskimi. Tutaj bez problemu można zostawić samochód.

DSC01215

Polana Mogiły – drewniany krzyż i mapa ze szlakami

Szlak czerwony początkowo prowadzi przez około 20 min szeroką drogą i jest to bardzo przyjemny spacerek. Po tym czasie dochodzimy do miejsca, w którym należy skręcić za szlakiem w prawo. Od tego momentu szlak pnie się cały czas ostro do góry. Co jakiś czas ukazywać nam się będą widoki na pozostałe wyspy Beskidu Wyspowego.

DSC01216

Polana Mogiła

DSC01220

Tutaj należy iść w lewo za szlakiem – od tego miejsca trasa pnie się ostro pod górę

DSC01233

Szlak na Lubogoszcz

Szlak z Kasiny Wielkiej jest najbardziej widokowy. Co chwilę ukazują nam się wspaniale widoki na inne wyspy.

DSC 0180a 1

Od prawej: Śnieżnica, pomiędzy Przełęcz Gruszowiec i Ćwilin

Przed szczytem ukazuje nam się ostatnia piękna panorama. Od tego momentu do szczytu dzieli nas ostatnie króciutkie podejście.

DSC 0187a

Widok spod szczytu na Beskidzkie Wyspy

DSC01296

Ostatnie podejście na szczyt

Wierzchołek góry jest w całości zarośnięty. Znajduje się tutaj metalowy krzyż, tabliczka z nazwą szczytu oraz mapa Beskidu Wyspowego. Na szczycie jest też dużo ławeczek oraz kilka miejsc na ognisko. Znajduje się także tutaj tablica upamiętniająca zmarłego Andrzeja Cyrwusa – działacza akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

DSC01308

Na szczycie Lubogoszcza

DSC01317

Tablica upamiętniająca zmarłego Andrzeja Cyrwusa

Na szczycie praktycznie każdego szczytu Beskidu Wyspowego znajdują się tabliczki z nazwą góry, a na nich kody QR.

DSC01326

Lubogoszcz

DSC01314

Drogowskazy na szczycie

W celu zejścia do Kasinki Małej udajemy się najpierw czerwonym szlakiem w stronę Mszany Dolnej. Trasa prowadzi bardzo przyjemnie przez las granią Lubogoszczy. Po około 30 min dochodzimy do Lubogoszcza Zachodniego (obecnie szczyt wliczany do zdobycia odznaki „102 szczyty Beskidu Wyspowego”.

DSC01360

Droga po grani wiedzie szeroką śnieżką od Lubogoszcza Wschodniego do Lubogoszcza Zachodniego

DSC01379

Drogowskaz na szlaku wskazujący na umiejscowienie tabliczki Lubogoszcza Zachodniego (po lewej stronie)

Kawałek niżej znajduje się rozejście dwóch szlaków: czerwony prowadzi do Mszany Dolnej, natomiast czarny, którym będziemy się kierować poprowadzi nas do Kasinki Małej przez Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową Lubogoszcz.

DSC01382Zejście do ośrodka prowadzi cały czas stromym i nudnym zejściem przez las. Po około 40 min wyjdziemy z lasu i trafimy na polankę, z której możemy podziwiać w całej okazałości Szczebel. Od tego miejsca do ośrodka dzieli nas zaledwie 5 minut krótkiego marszu.

DSC01386

Czarny szlak prowadzący do Kasinki Małej

DSC01387 1

Widok z polanki na Szczebel

DSC01392

Baza Lubogoszcz

DSC01393

Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa „Lubogoszcz” w Kasince Małej

Zejście z ośrodka do Kasinki Małej prowadzi dużą przyjemną śrutową drogę, a później asfaltową pomiędzy zabudowania mieszkalne. Od razu pojawiają nam się widoki na okoliczne wyspy. Po około 20 minutach zejdziemy do Kasinki Małej.

DSC01399

Droga do ośrodka

DSC01414

Drogowskazy przy drodze głównej w Kasince Małej

szlak turystyczny czerwony  Szlak czerwony z Mszany Dolnej przez Lubogoszcz do Kasiny Wielkiej. Jest to Mały Szlak Beskidzki, który kończy swój bieg na Luboniu Wielkim

szlak turystyczny czarny Szlak czarny z Kasinki Małej obok Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej na grzbiet Lubogoszcza, do połączenia ze szlakiem czerwonym

szlak turystyczny zielonySzlak zielony z Mszany Dolnej na szczyt