Chełm Łososiński (793 m n.p.m.)
Droga na szczyt Chełmu należącego do Beskidu Wyspowego jest krótka i bardzo przyjemna, obfitująca w niezapomniane panoramy górskie. Szczyt jest coraz częściej wybierany przez turystów. Jest to spowodowane wyzwaniem jakim jest zdobycie odznaki Korony Beskidu Wyspowego oraz odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
Pasmo Łososińskie, do którego należy Chełm znajduje się pomiędzy Łososiną Górną (miejscowością leżącą niedaleko Limanowej), a Jeziorem Rożnowskim. Ma nietypowy dla Beskidu Wyspowego charakterystyczny grzbietowy wygląd o długości około 20 km. Grzbiet Chełmu z południowej i północnej strony charakteryzuje się bardzo stromymi zboczami. Jest on łatwy do zlokalizowania, ponieważ na szczycie zbudowano widoczny z daleka przekaźnik telekomunikacyjny.
Na szczyt Chełmu nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Dojście do tabliczki z nazwą szczytu nie jest ani bardzo skomplikowane ani bardzo męczące i trwa około 30 minut. Wędrówkę najlepiej zacząć od kaplicy dojazdowej Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Skrzętli-Rojówki, gdzie bez problemu można zostawić samochód. To właśnie w tym miejscu umieszczono drogowskaz, który informuje nas, w którym kierunku należy się udać. Ze Skrzętli-Rojówki idąc w drugą stronę niebieskim szlakiem można udać się na Babią Górę oraz Jaworz który jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego.

Skrzętla-Rojówka

Drogowskaz umieszczony we wsi Skrzętla-Rojówka na rozdrożu szlaków turystycznych

Na początku wędrówki należy udać należy się żółtym szlakiem turystycznym w stronę Męciny. Po przejściu około 100 metrów drogi, przy białej kapliczce trzeba skręcić w lewo. W tym miejscu miniemy zabudowania mieszkalne i trasa prowadzić dalej będzie leśną ścieżką. W pewnym momencie dotrzemy do polanki, z której na lewo można podziwiać fenomenalny widok na Jezioro Rożnowskie oraz okoliczne szczyty Pogórza Rożnowskiego. Jezioro jest wspaniałą atrakcją turystyczną oddaloną od Nowego Sącza jedynie o 15 km. Kąpać się oraz żeglować można na całej jej powierzchni.

Jezioro Rożnowskie – widok z trasy na Chełm

Po przejściu polanki trasa prowadzi dalej ścieżką przez las, delikatnie pod górę. Po krótkiej chwili wędrówki po prawej stronie pojawia się kolejna polanka. Ukazuje się wspaniały widok na całe w swojej okazałości Tatry, poszczególne szczyty Beskidu Wyspowego (Mogielice, Modyń, Cichoń, Ostra), wschodnią część Gorców oraz Beskid Sądecki.

Widok z polany na Tatry

Widok z polany

Kierując wzrok w drugą stronę, z której wędrowaliśmy podziwiać można w całej okazałości Jaworz.

Góra Jaworz widziana z Chełmu

Góra Jaworz widziana z Chełmu

Pod szczytem Jaworza jest dostępna dla turystów wieża widokowa, z której można zaobserwować grzbiet Chełmu. Na zdjęciu poniżej widok na wschodnią część grzbietu Pasma Łososińskiego Babią Górę i Chełm.

Widok na Babią Górę i Chełm z wieży na Jaworzu

Od polanki z zapierającymi dech widokami należy udać się dalej leśną ścieżką. Po kilku minutach wędrówki dotrzemy do wierzchołka góry. Przy ścieżce znajdziemy słupek z nazwą szczytu. Udając się dalej drogą miniemy przekaźnik telekomunikacyjny. Wędrując naprzód można dojść do kolejnego szczytu Beskidu Wyspowego wysuniętego najdalej na wschód w Paśmie Łososińskim Bałowodzką Górę.

Tabliczka na szczycie