Hala Stumorgowa znajduje się na długim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, na wysokości ok. 1000m. Jest największą i prawdopodobnie najciekawszą polaną w całym Beskidzie Wyspowym. Jej nazwa pochodzi od dawnej jednostki miary powierzchni zwanej morgiem.

Hala Stumorgowa ze względu na różnorodność biologiczną jest stosunkowo jałowa , porost roślinności na jej terenie jest znacznie zredukowany, sporą część polany porasta psia trawka, której wartość paszowa jest minimalna, co miało bezpośredni wpływ na zaniechanie wypasu owiec na terenie polany. Zarastający od obrzeża las zmniejszył sukcesywnie powierzchnię polany, coraz więcej drzew pojawia się także na środku hali. Borówka brusznica tworząca tutaj olbrzymie kępy wypiera trawiastą roślinność z rzadkimi gatunkami roślin które tu występują (m. in. mieczyk dachówkowaty).

Beskid Wyspowy - Widok z Polany Stumorgowej

Beskid Wyspowy – Widok z Polany Stumorgowej

Z Polany Stumorgowej rozciągają się wspaniałe widoki, obejmujące większą część horyzontu. Od południowego wschodu poczynając kolejno widzimy: Modyń, pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, w dole Halę, Wielki Wierch i Kiczorę Kamienicką, w głębi Małe Pieniny i Pieniny, a na prawo od nich pasmo Lubania. W kierunku południowym widać pasmo Gorców z szczytami: Kudłonia, Kiczory i Turbacza. Poniżej nich widoczne płaskie grzbiety Jasienia i Krzystonowa. W kierunku południowo-zachodnim i zachodnim doskonale widoczne są: Luboń Wielki, Ogorzała, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz, Śnieżnica, Ciecień. Ponad wszystkimi tymi szczytami wznosi się pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry. W czasie II wojny światowej Hala Stumorgowa wykorzystywana była jako miejsce zrzutów z samolotów alianckich dla działającej w okolicach partyzantki.