Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) z przełęczy Glisne

Przełęcz Glisne (634 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy Luboniem Wielkim i Szczeblem. Spoglądając na oba te szczyty można doskonale zaobserwować wyspowy charakter Beskidu. Biegnie tędy asfaltowa droga wiodąca z Mszany Dolnej do Tenczyna.  Przełęcz Glisne to również miejsce, skąd bardzo dobrze widoczny jest cel naszej podróży, czyli schronisko PTTK na Luboniu Wielkim.

Luboń Wielki z Przełęczy Glisne

Luboń Wielki z Przełęczy Glisne

 

Na szczyt należy kierować się czerwonym szlakiem. Wędrówka zajmie nam około 1 h. Trasa jest krótka, miejscami bardzo stroma. Schodząc tym szlakiem po opadach deszczu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ robi się ślisko i niebezpiecznie.

Samochód można zostawić na przełęczy Glisne  – na jednym z prywatnych płatnych parkingów, bądź nieco dalej od szlaku, w zatoczce.

Szlak czerwony ma początek w Mszanie Dolnej i dojście do przełęczy asfaltową drogą może zająć około 1 h i 30 min.

Drogowskazy na Przełęczy Glisne

Kiedy zaczniemy jednak trasę od przełęczy Glisne, szlak czerwony prowadzi początkowo pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi. Po krótkiej wędrówce miniemy osiedle, asfalt zamieni się w polną drogę, a naszym oczom ukażą się wspaniałe widoki na okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego.

Początek czerwonego szlaku na Luboń Wielki

Spoglądając w lewo będziemy mogli dostrzec Ćwilin, Śnieżnicę oraz królową Beskidu Wyspowego – Mogielicę, z prawej strony mamy natomiast Zębalową oraz Kotoń, należący do Beskidu Makowskiego.

Widok na Śnieżnicę i Ćwilin

Od lewej Zębalowa, za nią Kotoń

Po minięciu polanek (ok. 15 min.) szlak prowadzi przez las. Od tego momentu droga ostrzej pnie się w górę. Na szlaku jest sporo niebezpiecznych kamieni oraz dwa strome podejścia.

Jedno ze stromych podejść na Luboń Wielki

Po około godzinie od momentu wyruszenia na szlak ukaże się nam tablica z informacją o wkroczeniu na teren Rezerwatu Przyrody na Luboniu Wielkim. W tym miejscu szlak czerwony łączy się z żółtym, prowadzącym z Rabki-Zdroju (Zaryte). Od szczytu dzieli nas niecałe 5 minut wędrówki.

Na szczycie Lubonia Wielkiego

Na szczycie znajduje się punkt widokowy, schronisko PTTK, wieża przekaźnikowa, tabliczka z nazwą szczytu, drogowskazy informacyjne oraz miejsce na ognisko.

Tabliczka z nazwą szczytu oraz drogowskazy informacyjne

Drogowskazy informacyjne

Schronisko PTTK im. Stanisława Dunin-Borkowskiego powstało w 1931 r. Budynek ma oryginalny kształt przypominający wieżę. Na parterze znajduje się jadalnia, natomiast na piętrze jest duża sypialnia z oknami na cztery strony świata.

Wieża przekaźnikowa, znajdująca się tuż obok schroniska, została wybudowana w 1961 r. w celu transmisji skoków narciarskich w Zakopanem.

Schronisko PTTK im. Stanisława Dunin-Borkowskiego i wieża przekaźnikowa

Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na inne góry Beskidu Wyspowego. Na pierwszym planie rysuje się sylwetka Szczebla.

Widok na Szczebel

Panorama ze szczytu Lubonia Wielkiego

W tle widok na Mogielice