Modyń (1029 m n.p.m) – trasa z miejscowości Młyńczyńska

Szczyt należący do Beskidu Wyspowego. Zajmuje piątą pozycję pod względem wysokości. Jest on praktycznie w całości zalesiony, jednakże w 2021 zbudowano tutaj wieżę widokową. Nazywana także Górą Zakochanych, przez co jest bardzo popularnym miejscem wędrówek.

Na szczyt można dostać się z kilku miejscowości: Młyńczyńska, Zalesie. Kicznia, Wola Kosnowa oraz Zbludza.

Najkrótsza trasa na Modynię prowadzi z miejscowości Młyńczyńska. Prowadzi tędy niebieski szlak. Bezpłatny parking znajduje się przy Krzyżu Milenijnym z wiatą, pod którą bez problemu można podjechać samochodem asfaltową drogą. Już tutaj możemy podziwiać wspaniałe widoki z jednej strony na Beskid Sądecki i pasmo Radziejowej a nawet przy ładnej pogodzie ujrzymy w oddali Tatry. Z drugiej strony natomiast okazale prezentuje się Przełęcz pod Ostrą i widok na Ostrą i Cichoń. Od tego miejsca wędrówka na szczyt zajmie nam niecałą godzinę spokojnym marszem.

Krzyż Milenijny z wiatą

Droga krzyżowa przy Krzyżu Milenijnym i miejsce na parking po prawej stronie

DSC04980

Widok z trasy na Modyń – Beskid Sądecki i pasmo Radziejowej

Trasa prowadzi chwilę asfaltem, po czym zmienia się na górską ścieżkę. Niebieski szlak prowadzi tylko na samym początku ostro pod górę.

Od tego momentu maszerujemy cały czas lasem. Po około 50 minutach dotrzemy na szczyt Modyni.

Szczyt jest praktycznie zalesiony, ale w 2021 zbudowano tutaj wieżę widokową. Wieża mierzy ponad 27 metrów wysokości. Wejście na nią jest całkowicie bezpłatne. Z góry ujrzeć można zapierające w dech piersiach widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Beskid Sądecki oraz Pieniny.

Na szczycie znajdują się ławeczki oraz miejsce na ognisko.

Wieża widokowa na Modyni

Modyń – tabliczki na szczycie

Wieża widokowa na Modyni

Na Modyni

Szczyt Modyni

Widok z wieży na Tatry

Widok z wieży widokowej na Modyni na Mogielice

szlak turystyczny niebieski Szlak niebieski z Przełęczy Cisowy Dział