Mogielica (1170 m n.p.m) to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Wyspa jest bardzo popularna ze względu na wieżę widokową, która znajduje się na szczycie. Obecnie starą wieżę zburzono, a na jej miejscu powstaje nowa. Szczyt należy do Korony Gór Polski.

Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce oraz Tatry.
W masywie Mogielicy znajduje się kilkanaście polan. Największa z polan to położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu widokowa polana zwana Stumorgi.

Mogielica widziana z Wilczyc

Polana Stumorgowa i szczyt Mogielicy z wieży widokowej na Gorcu

Mogielica z Lubonia Wielkiego

Najbardziej popularny i najkrótszy szlak na Królową Beskidu Wyspowego prowadzi z miejscowości Chyszówki, a dokładnie z  przełęczy Rydza-Śmigłego.

Na przełęczy znajduje się umieszczony na pamiątkę prowadzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego walk Legionów Polskich krzyż oraz obelisk. W tym miejscu znajduje się bezpłatny parking. Prowadzi tędy zielony szlak w jedną stronę na Łopień, a w drugą na Mogielicę.

Przełęcz Rydza-Śmigłego

Tablica z informacją o trasie narciarskiej wokół Mogielicy

Wycieczka na szczyt z Chyszówek zajmie około 1:40h. Rozpoczynamy ją przechodząc przez polankę i udajemy się w stronę lasu.

Początek zielonego szlaku na Mogielicę

Po przejściu lasku wychodzimy na krótki odcinek asfaltu i mijamy kilka zabudowań mieszkalnych. Od tego miejsca na prawo możemy podziwiać inne wyspy Beskidu Wyspowego. Na lewo ukazuje się nam Pasmo Łososińskie (min. Miejska Góra, Sałasz, Jaworz).

Mogielica w tle

Łopień widziany z trasy na Mogielicę

Panorama na Limanową, Pasmo Łososińskie i krzyż na Miejskiej Górze

Mijamy ostatnią polankę i od tego miejsca szlak prowadzić będzie lasem.

Po przejściu łąki szlak zielony zacznie pnąc się ostro do góry. Trasa nie należy do najłatwiejszych, jest bardzo kamienista. Po około 40 minutach ostrego podejścia przez las wyjdziemy na malowniczą polankę Wyśnikówka, z której ukazują nam się bajeczne widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Tatry oraz Gorce.

Szlak prowadzący na szczyt

Polanka Wyśnikówka jest idealnym miejscem na wypoczynek przed ostatnim podejściem na szczyt. Tutaj znajduje się także granica Rezerwatu Przyrody Mogielica. W rezerwacie  ochronie podlegają rzadkie gatunki ptaków, formy skalne oraz siedliska przyrodnicze.

Widok na pierwszym planie na Cichoń (po lewej szpiczasty szczyt Ostra)

Widok na Babią Górę, po prawej Polica (Beskid Żywiecki)

Widok na Polanę Stumorgową, za nią Gorce (Kudłoń i Turbacz) oraz Tatry

Polana Wyśnikówka, po prawej Ćwilin

Zachód słońca na Polanie Wyśnikówka. Na zdjęciu od lewej Babia Góra, Polica, Luboń Wielki, i Szczebel. Od prawej Ćwilin a za nim Lubogoszcz.

Od polanki Wyśnikówka na szczyt dzieli nas zaledwie 20 min spokojnego, ale intensywnego podejścia przez las. Obecnie (lipiec 2022) na szczycie zburzono starą wieże widokową, a na jej miejscu powstaje nowa.

Na szczycie Mogielicy – obecnie budowana jest nowa wieża widokowa

Widok z wierzy na Mogielicy

Widok z wieży na Mogielicy (obecnie zburzona)

Tabliczka z nazwą szczytu w zimowej odsłonie oraz domek, w którym znajduje się pieczątka

Krzyż postawiony w 2019 roku na szczycie Mogielicy

100 m od szczytu w przeciwną stronę, w którą przyszliśmy znajduje się Krzyż Papieski.  Warto tutaj podejść, widoki stąd są zachwycające. Największe wrażenie przy dobrej widoczności zrobią Tatry. Przed tatrami możemy podziwiać Gorce (w tym wieże widokową na Gorcu).

Każda pora roku ma swój urok na Mogielicy. W zimie możemy rozkoszować się puchami śniegu na drzewach. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia zakwitają fioletowe wierzbówki kiprzycy nadające blaski i urok tak pięknym widokom Beskidu Wyspowego. Wierzbówka nie tylko zdobi góry, ale ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Od wieków wykorzystywana w ziołolecznictwie jako zioło o  wszechstronnych działaniach. Od dawna za naszą wschodnią granicą wierzbówkę przetwarzano na herbatę zwaną zwyczajowo Iwan Czaj.

Krzyż Papieski na Mogielicy

Zjawisko inwersji chmur. Na pierwszym planie wieża widokowa na Gorcu, a za nimi Tatry

Krzyż papieski udekorowany wierzbówką kiprzycką