Ćwilin (1072 m n.p.m.) z Wilczyc

Ze szczytu rozpościera się jeden z najładniejszych widoków w Beskidzie Wyspowym ze względu na rozległą Polanę Michurową. Widoki z niej zachwycają w każdej porze roku. Dawniej na tej polanie wypasano owce, obecnie polana częściowo zarasta.

Z Wilczyc nie prowadzi tędy żaden szlak turystyczny, jednakże jest tutaj wyznaczona droga różańcowa na sam szczyt oraz dostępna trasa rowerowa oznaczona żółtym kolorem. Jest ona jednak bardzo trudna i bogata w strome podejścia i zjazdy.

Wyjście na szczyt zajmie około 1 godziny.

Samochód osobowy można zostawić przy drodze, na polnej drodze, obok tabliczki z informacją o drodze różańcowej. Pomysłodawcą drogi różańcowej był ksiądz Józef Puchała, który był ówczesnym proboszczem w parafii w Jurkowie. Powstała w celu upamiętnienia Jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa.

Tablica przy drodze z informacją o drodze różańcowej W Wilczycach

Wilczyce to jedna ze wsi najwyżej położonych w Polsce. Dlatego już w tym miejscu warto chwilę się zatrzymać i podziwiać urocze widoki, a w tym okazałą Mogielice.

Trasa rozpoczyna się przejściem 100m przez polankę. Po przejściu tego odcinka wkroczymy w las i od tego momentu szlak prowadzić będzie szeroką drogą.

Przez około pół godziny droga będzie niezbyt wymagająca i praktycznie prowadziła po prostej drodze z lekkimi podejściami. Po ulewnych deszczach możemy napotkać błoto i kałuże. Po drodze miniemy pierwszą stację.

Pierwsza stacja drogi krzyżowej

Po dotarciu do niewielkiego strumyczka, przy którym znajduje się druga stacja, w celu dojścia na szczyt należy wybrać środkową drogę. Od tego momentu szlak pokaże swoje prawdziwe oblicze i zacznie się ostre podejście do góry.

Druga stacja drogi krzyżowej

W tym miejscu należy wybrać środkową drogę

Po przejściu około 10 min od potoka pojawi się rozwidlenie dróg. Obiema drogami dojdziemy na szczyt, jednakże wybierając drogę z lewej strony czeka nas krótsze, ale bardziej strome podejście. Jest to najbardziej stromy i niebezpieczny fragment trasy ze względu na liczne kamienie. Po krótkim, ale intensywnym podejściu po kilku minutach marszu czeka nas łagodniejsza droga do kolejnej stacji.

Kolejna kapliczka na szlaku

Dochodzimy do trzeciej kapliczki. Ostania kapliczka czeka na nas już na szczycie. Po minięciu jej należy iść około 200 m dalej i przy rozwidleniu dróg w celu dojścia prosto na szczyt wybieramy drogę w prawo i idziemy do góry. Decydując się na drogę prosto, także dojdziemy na szczyt, jednakże okrężną drogą. Po 5 min przejścia po niebezpiecznych kamieniach wyjdziemy z lasu i zobaczymy pojawiającą się polankę. Polana częściowo już zarasta, jednakże z każdym krokiem zaczną nam ukazywać się nieziemskie widoki. W sierpniu droga na szczyt będzie pięknie ozdobiona jarzębiną.

Wyjście z lasu na polankę

Po wyjściu na szczyt polanki na lewo na hali znajduje się ostatnia kapliczka drogi krzyżowej oraz polowy ołtarz, a obok niego miejsce na ognisko.

Kapliczka oraz ołtarz polowy, a za nimi widok na Luboń Wielki i Babią Górę

Zimowy pejzaż – ołtarz polowy, a w oddali Luboń Wielki oraz Babia Góra.

Aby dojść do tabliczki z nazwą szczytu musimy iść kawałeczek w prawo. Na szczycie mamy tabliczkę, mapę Beskidu Wyspowego oraz ławeczkę.  Znajduje się tutaj także tablica z krótką lekcją historii jaka wydarzyła się podczas II wojny światowej na Ćwilinie.

Szczyt Ćwilina

Tablica z informacją o historii odnoście II wojny światowej

Z polany roztacza się wyjątkowa panorama na Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry czy Beskid Żywiecki w tym królową Babią Górą.

Panorama z Ćwilina – widok na Tatry podczas zachodu słońca

Beskidzkie Wyspy na Ćwilinie – nad chmurami Babia Góra, Luboń Wielki oraz Szczebel

Widok z Polany szczytowej na Ćwilinie na Luboń Wielki oraz Babią Górę.

Widok z Polany szczytowej na Luboń Wielki oraz Babią Górę.

Zachód słońca widok z Ćwilina. Tam zawsze były są i będą magiczne zachody słońca a prawdziwa magia jest latem.

Zachód słońca widok z Ćwilina

Zachód słońca widok z Ćwilina