Potaczkowa (746 m n.p.m) niewielkie, ale genialne wzgórze z rozległymi widokami. Przez jednych zaliczane do Beskidu Wyspowego, przez innych do Gorców.

Nazwa szczytu wywodzi się od rodu Potaczków z Podobina, którzy dawno temu (połowa XVIII wieku) byli właścicielami większości ziem tego wzniesienia.

Na szczyt możemy dostać się z miejscowości Podobin. Prowadzi tędy czarny szlak (ma on długość około 16 km i ciągnie się od Mszany Dolnej do Rabki Zdrój). Wędrówka z tego miejsca zajmie nam około 30-40 min.

Potaczkowa widziana z Wsołowej

Widok na charakterystyczny krzyż na Potaczkowej z Adamczykowej

Samochód można zostawić przy drodze bądź niedaleko od szlaku (49.6357100,20.0624514).

Początek trasy na Potaczkową

Trasa jest bardzo dobrze oznakowana. W którą stronę trzeba się udać informuje nas tabliczka „Góra Potaczkowa” oraz czarny szlak.  Przez około 10 min szlak będzie prowadzić asfaltowa drogą pomiędzy zabudowania mieszkalne. Cel wycieczki w postaci krzyża od początku jest bardzo dobrze widoczny.  Po minięciu zabudowań asfalt zmieni się w wąską i kamienistą drogę i zacznie pnąc się prosto do góry.

Początek wycieczki na szczyt – w tle krzyż

W połowie drogi na szczyt

Po przejściu kolejnych 10 min droga będzie skręcać w prawo. Szlak na Potaczkową natomiast prowadzi prosto do góry przez pola.

Krótkie, ale intensywne podejście wynagradza nam pięknymi widokami. Odwracając się warto chwilkę przystanąć i podziwiać inne szczyty Beskidu Wyspowego.

Panorama na Beskid Wyspowy – w tle Szczebel

Widok spod szczytu w stronę królowej Beskidu Wyspowego Mogielicy

Na szczycie znajduje się 25 metrowy metalowy krzyż, postawiony w 2000 roku. Był on wzorowany na podobiznę krzyża na Giewoncie.

Krzyż na szczycie Potaczkowej oraz ołtarz

Ze szczytu praktycznie z każdej strony można podziwiać świetne widoki. Patrząc na północ okazale prezentuje się Lubogoszcz oraz Szczebel i Luboń Wielki. Na południe od krzyża jest duża polanka, dzięki której w dużej okazałości podziwiać można Gorce. Warto troszkę zejść ze szczytu (2 min drogi) w prawą stronę. Ukażą się widoki na Beskid Żywiecki. Z tego miejsca można zaobserwować genialny zachód słońca.

Tabliczka z nazwą szczytu oraz widok na inne wyspy

Widok na Gorce

Zachód słońca w sierpniu – widok na Babią Górę i pasmo Policy

Zachód słońca spod Potaczkowej – w tle Luboń Wielki oraz schronisko