Śnieżnica (1007 m n.p.m.)

– łagodna i krótka trasa z Przełęczy Gruszowiec

Śnieżnica posiada niepowtarzalny trójwierzchołkowy kształt. Z tego powodu każdy wierzchołek ma swoją nazwę: Na Budaszowie, Wierchy i Nad Stombrukiem. Północne stoki Śnieżnicy są bardzo strome, dlatego bardzo długo zalega tutaj śnieg. Prawdopodobnie z tego powodu pochodzi jej nazwa. Miejscowi nazywają ją także Widłak lub Widlata Góra.

DSC 0197

Widok z Lubogoszczy na Śnieżnicę

DSC 0955

Widok z Łopienia na przełęcz (od prawej Śnieżnica)

Przełęczy Gruszowiec zlokalizowana jest pomiędzy dwoma szczytami Beskidu Wyspowego: Śnieżnicą i Ćwilinem. Przebiega przez nią droga krajowa pomiędzy Mszaną Dolną a Limanową. W tym miejscu można zostawić samochód. Na przełęczy znajduje się także przystanek autobusowy.

DSC01167

Na Przełęczy Gruszowiec

Od baru „Pod Cyckiem” znajdującym się na samej przełęczy należy udać się za zielonym i niebieskim szlakiem. Trasa na szczyt zajmie około 1h. Dla urozmaicenia wędrówki warto zrobić pętelkę na trasie. Propozycja wycieczki w pierwszej kolejności prowadzi zielonym szlakiem.

Początek trasy prowadzi asfaltową drogą pomiędzy zabudowania mieszkalne. Wędrówka obfituje w efektowny widok na Szczebel oraz Luboń Wielki, oraz wyłaniający się w oddali wierzchołek Babiej Góry. Wychodząc powyżej zabudowania kończy się asfalt i rozpoczyna strome podejście. Po krótkim, ale intensywnym podejściu dojdziemy do miejsca,  na którym znajduje się ławeczka i stół. Można tu chwilkę odpocząć i koniecznie spojrzeć na widoki. W tym miejscu zobaczymy garbatą, charakterystyczną sylwetkę Mogielicy, Łopień,  a nawet Cichoń i Ostrą. Przy pięknej pogodzie za drzewami możemy dostrzec nawet Tatry.

DSC01063 2

Widok na szczyty Beskidu Wyspowego i Tatry w tle

Szlaki tj. niebieski i zielony prowadzą na szczyt Śnieżnicy, lecz po około 30 minutach rozdzielają się. Wybierając niebieski szlak od razu udamy się na szczyt, natomiast decydując się na zielony najpierw miniemy Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko na Śnieżnicy, później stację narciarką, a następnie już prosto na szczyt.

DSC01066

Droga na szczyt

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny  jest wart odwiedzenia. Znajduje się tutaj drewniana kaplica poświęcona Matce Boskiej Śnieżnej, która jest opiekunką nie tylko tego miejsca, ale całej góry. Ośrodek oferuje nocleg oraz wiele innych atrakcji.

DSC01070

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny

Dalsza trasa jest bardzo dobrze oznakowana. Do górnej stacji kolejki krzesełkowej dzieli nas niecałe 20 minut bardzo spokojnego spacerku wśród drzew. Spoglądając na lewo pomiędzy drzewami dostrzec można okoliczne góry, a także wystające czubki Tatr.

DSC01071

Tabliczki informacyjne

Po spokojnej przechadzce dojdziemy do stacji narciarskiej Kasina Ski. Kolejka działa zarówno w zimie jak i w lecie. Dzięki niej można ułatwić sobie wyjście na szczyt. W zimie zejście wyciągiem jest zabronione ze względu na narciarzy. Z górnej stacji prezentuje się okazały widok na Kasinę Wielką oraz na Wierzbanowską Górę, na której można dostrzec polanki pod szczytem. Za Wierzbanowską Górą na dalszym planie ujrzeć można wierzchołki Beskidu Makowskiego czyli Lubomir i Łysinę.

DSC01081

Górna stacja kolejki na Śnieżnicy

Na górnej stacji Kasina Ski

To w tym miejscu, na górnej stacji znajduje się tablica z informacją o granicy rezerwatu przyrody „Śnieżnica” utworzonego w celu ochrony buczyny karpackiej, a także rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

DSC01082

Rezerwat przyrody „Śnieżnica”

Szlak mija górną stację wyciągu i już tylko niecałe 20 minut dzieli nas od najwyższego punktu góry.

U podnóża góry dotrzemy do roztraja szlaków. Tutaj spotkamy zielony szlak, który sprowadzi nas do Przełęczy Guszowiec oraz czarny prowadzący do Skrzydlnej przez urokliwe kopuły Pieninek Skrzydlańskich.

Wierzchołek Śnieżnicy jest praktycznie w całości zalesiony. Znajduje się tutaj jedynie krzyż i tablica informacyjna z nazwą szczytu oraz miejsce na ognisko.

DSC01162

Na szczycie Śnieżnicy

DSC01098

Znak w kierunku polany widokowej

Warto zejść ze szczytu stromym zejściem na polankę znajdującą się pod szczytem. W którym kierunku należy się udać informuje nas drogowskaz. Zejście jest krótkie, ale bardzo strome. Stąd można podziwiać wspaniałe widoki na północną stronę. Na pierwszym planie dostrzeżemy Pasmo Cietnia (Ciecień, Księżą Górę oraz Grodzisko). Na prawo patrząc od pierwszego pagórka Dzielec, Wierzbanowską Górę, a za nimi pasmo Beskidu Makowskiego. Przy dobrej pogodzie ujrzymy Kraków. Z polany widokowej często startują paralotniarze.

DSC01140

Panorama z polany pod szczytem Śnieżnicy

DSC01136

Widok z polany

DSC01133

Widok z polany na Wierzbanowską Górę i Beskid Makowski

Drogą powrotną należy kierować się niebieskim szlakiem. Ominiemy nim zejście obok Młodzieżowego Ośrodeka Rekolekcyjno-Rekreacyjny i zjedziemy bezpośrednio do Przełęczy Gruszowiec.

DSC01163

Zejście niebieskim szlakiem

Ciekawostka:
Niedaleko wyciągu jest zlokalizowana stacja kolejowa, która została wybudowana w 1884 r. Obecnie tędy na trasie Chabówka- Nowy Sącz przejeżdża w lecie pociąg „Retro”, który jest wspaniałą atrakcją turystyczną. Na stacji w Kasinie Wielkiej kręcono filmy takie jak: „Katyń”, „Lista Schindlera” oraz „Lekcja martwego języka”.