Kudłoń to wyniosly masyw gorczański na pn.-wsch. od Turbacza. Lezy pomiędzy górną częścią doliny Kamienicy a górnym piętrem Mszanki i wsią Lubomierz. Kudłoń jest ważnym punktem węzłowym szlaków turystycznych w Gorcach. Na stokach pn.wsch. nieopodal Polany Jadamówka oraz na grzbietach bocznych wybiegających na pn. liczne okazy skałek piaskowca magurskiego, niektóre z nich w postaci okazałych baszt. Jedna z nich wyobraża skamieniałego bacę. Na grzbiecie pn. w stronę Lubomierza (poza szlakiem znakowanym) Siarkowa Polana, nazwana tak od jednego z gorczańskich zbójników Siarki, który m.in. tutaj miał swoją siedzibę. Na pd.-wsch stoku Kudłonia wyjątkowo urocza Polana Stawieniec, w okresie okupacji hitlerowskiej baza partyzanckich zgrupowań 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Grzbietowe polany Kudłonia: Pustak od zach. i Gorc Troszacki od wsch. odznaczają się walorami krajobrazowymi. Na Kudłoniu w jedynym miejscu w Gorcach znajduje się sztucznie wprowadzona kosodrzewina.
Wędrując szlakami prowadzącymi na Kudłoń napotkamy na kilkanaście niezwykle malowniczych polan reglowych, z których największe i jednocześnie najciekawsze przyrodniczo to:

Z wielu polan roztaczają się rozległe panoramy roztaczające się na wszystkie sąsiednie pasma górskie : Beskid Wyspowy, Pieniny, Beskid Sądecki, Babią Górę, Tatry.

Na uwagę zasługują też ciekawe formacje skalne:

Na południowych stokach Kudłonia – na Miazgowej i Wspólnej Młace znajdują się oczka wodne pochodzenia osuwiskowego.

Szlaki na Kudłoń