Turbacz to najwyższy i najbardziej znany szczyt Gorców, stanowi centralny punkt masywu. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. Schodzą się tutaj najważniejsze grzbiety Gorców. Przez północne oraz wschodnie zbocza tejże góry przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego. Sam szczyt Turbacza leży blisko Gorczańskiego Parku Narodowego, ale nie wchodzi w jego tereny. Pod szczytem w kierunku wschodnim na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się schronisko PTTK. Ten okazały kamienny budynek jest jednym z największych tego typu obiektów w Beskidach. Schronisko położone jest na skraju polany Wolnica, która tworzy wraz z rozległą Halą Długą ciąg polan pomiędzy Turbaczem a Kiczorą.

Przed schroniskiem znajduje największy w Gorcach węzeł szlaków, krzyżują się tu wszystkie ważniejsze trasy turystyczne masywu. Drzewostan wzniesienia wskazuje już na zbliżanie się wysokością do górnej granicy lasu i zwykle piękne podhalańskie świerki są tam już dość rzadkie, niesymetryczne z powodu silnych wiatrów smagających czubki drzew, ale za to bardzo osobliwe i stanowiące okaz botaniczny. Na zachodnim zboczu Turbacza wiatrołomy robią naprawdę niesamowite wrażenie, jest to spory obszar lasów, z kikutami sterczących drzew, z powyciąganymi z podłoża pniami połamanych drzew. Czujemy się, jak w mrocznej baśni braci Grimm.

Z Turbacza odbiega siedem górskich grzbietów:

  • Pasmo Gorca we wschodnim kierunku. Od pasma tego na Kiczorze odgałęzia się boczny grzbiet, który poprzez Przełęcz Knurowską przechodzi w długie Pasmo Lubania .
  • grzbiet Mostownicy i Kudłonia w północno-wschodnim kierunku
  • grzbiet Turbaczyka w północnym kierunku
  • grzbiet Suchego Gronia w północno-zachodnim kierunku
  • grzbiet Obidowca ciągnący się na zachód do Przełęczy Sieniawskiej
  • grzbiet Średniego Wierchu, również w zachodnim kierunku
  • grzbiet Bukowiny Obidowskiej w południowo-zachodnim kierunku. Odgałęzia się od niego grzbiet Bukowiny Waksmundzkiej

Szlaki turystyczne na Turbacz