Z Przełęcz Przysłop (Rzek) na Turbacz prowadzi jeden z najciekawszych i najstarszych szlaków w Gorcach. Został wyznakowany około 1925 r. przez ks. W. Gadowskiego, twórcę tatrzańskiej Orlej Perci. Zaczyna się aż w Tymbarku, skąd wiedzie przez najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego Mogielicę. Na opisanym tu odcinku gorczańskim przebiega przez dziesięć polan reglowych, atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Z wielu z nich rozciągają się rozległe widoki na wszystkie sąsiednie pasma górskie.

Początek wycieczki przy przystanku autobusowym obok niewielkiego sklepu spożywczego. W przeciwnym kierunku szlak prowadzi przez Krzystonów na Mogielicę. Z przełęczy widok na dolinę Kamienicy (od wschodu). W jej dnie kolejny przysiółek Lubomierza – Rzeki, dalej stoki Gorca Kamienickiego i grzbietu ciągnącego się odeń W stronę Turbacza (z dużą polaną Bieniowe), z prawej masyw Kudłonia.
Początkowo szlak żółty wiedzie nas poprzez łąki i pola uprawne, cały czas idziemy pod górę, mijając grupę domów przysiółka Cerkowe. Dalej drogą grzbietową przez las, razem ze znakami ścieżki edukacyjnej „W dolinie Gorcowego Potoku”. Po prawej górna stacja wyciągu narciarskiego, a po lewej teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Po kilku minutach polana Jaworzynka. Niegdyś prowadzono tu wypas, obecnie polana jest tylko sporadycznie koszona. Z pierwszej, niewielkiej kulminacji rozległy widok na północ, na dolinę Mszanki, a za nią masyw Jasienia, Krzystonowa i Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Nieco w prawo grzbiet Kiczory Kamienickiej i Wielkiego Wierchu, a u jego stóp przełomowy odcinek Kamienicy. Kilkaset metrów dalej zasadnicza kulminacja Jaworzynki (1026 m).
Z Jaworzynki szlak prowadzi wąskim, wyrównanym grzbietem aż do Polany Podskały. Przy szlaku tablica informująca o walorach przyrodniczych polany. W siodłowatym obniżeniu grupa szałasów. Scieżka edukacyjna odchodzi w lewo. Idziemy przez polanę na jej zachodni kraniec, skąd roztacza się szeroka panorama Beskidu Wyspowego. Dalej wkraczamy w las bukowy. Po chwili pojawia się niewielka polana – Adamówka. Za polaną idziemy wąską ścieżką wspinającą się przez bór świerkowy wśród złomisk. Nieopodal znajduje się skupienie murów skalnych, zwane Białymi Skałami. Osiągamy grzbiet i polanę Gorc Troszacki, do której od wschodu przylega duża polana Gorc Porębski. Wspaniały widok na Tatry, Magurę Spiską i Beskid Sądecki. Kolejna tablica informacyjna z objaśnieniem panoramy. Z południa dołącza zielony szlak z doliny Kamienicy. Dalej na zachód przez polanę, a potem przez bór górnoreglowy z pięknymi okazami świerków.
aż do zalesionego wierzchołka Kudłonia. Po osiągnięciu partii szczytowych Kudłonia (około 2 godzin), schodzimy w dół i mijamy kolejno

aż do przełęczy Borek (1009 m). Był to dawniej węzeł na szlakach zbójnickich i kłusowniczych, a w czasie ostatniej wojny – na szlakach partyzanckich. Z przełęczy Borek odcinkami stromo. Ścieżka wiedzie przez ostatnie już relikty dawnej puszczy karpackiej – korony potężnych drzew są zwarte, na ziemi plątanina wystających korzeni i obalonych pni, na których pasożytują ogromnych nieraz rozmiarów huby. Na hali Turbacz spotkamy znaki zielone prowadzące z Niedźwiedzia oraz niebieskie z Poręby Wielkiej i razem z nimi dochodzimy do schroniska na Turbaczu.

  • Szlak żółty z przełęczy Przysłop, przez polanę Jaworzynka, Podskały, Gorc Troszacki, Kudłoń, przełęcz Borek i Czoło Turbacza na Turbacz.