Z Doliny Kamienicy na Kudłoń przez Stawieniec i Gorc Troszacki prowadzi szlak zielony – krótki ale interesujący pod względem przyrodniczym i historycznym, wytyczony niebawem po utworzeniu Gorczańskiego Parku Narodowego. Prowadzi przez dorodne lasy bukowe na polanę Stawieniec, po czym przez bory górnoreglowe do głównego grzbietu w masywie Kudłonia. Czas przejścia 1.20 godz.

Początek przy szlaku niebieskim Rzeki – przeł. Borek, wiodącym utwardzoną drogą wzdłuż doliny Kamienickiego Potoku, W miejscu, gdzie przekracza ona potok Stawieniec. Znaki zielone wiodą podniszczoną drogą stokową, zbudowana pod koniec lat siedemdziesiątych, która wspina się zakosami pod górę. W otoczeniu starodrzew bukowy z kępami podrostu jodłowego. Wiosną bogate runo charakterystyczne dla buczyny karpackiej, W miejscach wilgotniejszych rośnie czosnek niedźwiedzi, po kilkunastu minutach szlak skręca w prawo i wspina się w linii grzbietu, wąską dróżką leśną. Rozległe wypłaszczenie grzbietu z dziką polaną Stawieniec. Szlak przebiega drogą przez jej środek. Na północnym zachodzie widać zalesiony masyw Kudłonia, na Wschodzie dolina Stawieńca i fragment doliny Kamienickiego Potoku zamkniętej kulminacją Gorca Kamienickiego z polaną o tej samej nazwie oraz grzbietem ciągnącym się od niego na zachód. Dobrze widoczne są polany: Bieniowe, Średniak i Jaworzyna Kamienicka z Bulandową Kapliczką.
Na polanie znajdują się dwa szałasy pasterskie. Jeden z nich (na wschodnim skraju) został odbudowany staraniem GPN i właściciela. Drugi popada W ruinę. Za polaną szlak prowadzi przez las mieszany. Dalej mocno zdegradowaną drogą pnie się zakosami ku górze aż do Polany Gorc Troszacki, skąd szlakiem żółtym podążamy na szczyt Kudłonia (20 minut).

  • Szlak zielony przez Stawieniec i polanę Gorc Troszacki na Kudłoń. Początek szlaku przy drodze leśnej w dolinie Kamienicy (łączy się tutaj ze szlakiem niebieskim prowadzącym przez Papieżówkę i Trusiówkę do Rzek – najbardziej na wschód wysuniętego osiedla Lubomierza).