Z Niedźwiedza na Turbacz prowadzi szlak zielony. Wędrówkę najlepiej zacząć od czas przejścia Orkanówki, czyli muzeum urządzonego w domu tego pisarza, piewcy Gorców. Od kapliczki szlak wiedzie przez grzbiecik do osiedla Banachy, z którego pochodziła matka Orkana, Katarzyna Smreczyńska.

Orkanówka - Muzeum Biograficzne Władysława Orkana

Orkanówka – Muzeum Biograficzne Władysława Orkana

Dalej w dół, na rozległe siodło pod lasem, na którym dołącza szlak żółty z Koninek. Wspaniałe miejsce widokowe panorama obejmuje niemal 360 stopni. Na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego rozpoczyna się początek stromego podejścia. Po kilku minutach poprzeczna droga stokowa łącząca polanę Potasznia w Koninie z polaną Hucisko w Koninkach. Z prawej dołączają znaki ścieżki edukacyjnej „Na Turbaczyk”, które będą nam odtąd towarzyszyć. Zalesiona kulminacja Wasielki. Pięćdziesiąt lat temu była tu rozległa grzbietowa polana. Po upaństwowieniu w 1945 r. polana została zalesiona przez nadleśnictwo Poręba Wielka. Malownicza polana Łąki, pokrywające kulminację 1023m z pięknym widokiem na najwyższe gorczańskie szczyty.
Turbaczyk to jedna z większych gorczańskich polan, o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Z najwyższego jej punktu (1078 m) rozpościera się widok na Beskid Wyspowy, dolinę Raby i Beskid Makowski. Na zachodzie widać Babią Górę, a przy dobrej widoczności Wielki Chocz w Górach Choczańskich na Słowacji, w kierunku południowo-wschodnim masyw Kudłonia. Tablica GPN, ławeczki.
Fragmenty polany jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. były systematycznie koszone i wypasane. Na zachodnim krańcu zachował się szałas pasterski z typowym dla Zagórzan czterospadowym dachem. Wiosną na Turbaczyku kwitną krokusy i przebiśniegi a w czerwcu storczyki (5 gatunków). Cierpliwy obserwator może zobaczyć puszczyka uralskiego, który w tym rejonie ma siedlisko.
Przed wojną gospodarzył tu baca Anioł z Obidowej. Według legendy przywrócił on w czarodziejski sposób do życia owce.
Ze szczytu schodzimy początkowo na północny wschód, słabo widoczną ścieżką, która doprowadza do drogi wiodącej na południowy kraniec polany, porośniętej tu borówczyskami i psią trawką. Dalej przez bukowo-jodłowy las. Ten odcinek grzbietu stanowił niegdyś granicę rezerwatu „Turbacz”. Zachował się tu drzewostan o puszczańskim charakterze.

Po kilku minutach niewielka polana Solnisko. Stoi na niej niszczejący w szybkim tempie szałas z czterospadowym dachem. Zarastająca polana Spalone pod szczytem 1091 m o tej samej nazwie, z resztkami szałasów pasterskich. Po następnych kilkunastu
minutach marszu przez wiekową buczynę osiągamy zalesiony szczyt Kopieńca 1080 m. W obniżeniu za Kopieńcem kolejna zarastająca polanka Limierze. Kiedyś wypalano tu węgiel drzewny.
Nieco dalej odnawiający się w naturalny sposób fragment lasu zniszczonego w 1986 r. przez wiatr. Po lewej malownicza wychodnia skalna. Rozpoczyna się nużące podejście niemal całkowicie zarośniętą aż do Czoła Turbacza i schroniska.

  • zielony z Niedźwiedzia przez Turbaczyk i Wierch Spalone